چه قسمت هایی از خودرو مستقیما با باتری کار میکنند؟
پست شده در وبلاگ رسالت باتری

چه قسمت هایی از خودرو مستقیما با باتری کار می کنند؟

باتری اتومبیل یک منبع ذخیره و تهیه کننده عبور و مرور الکتریسیته می باشد که جریان لازم و ضروری استفاده کننده‌ ها را تهیه می‌ کند. در اصل باتری و دینام کار اساسی و اصلی جریان استفاده کننده ها را ایجاد می کنند. دینام و باتری هر دو تهیه کننده‌ جریان می باشند، اما علت بکارگیری هر دو در یک مجموعه به این دلیل است که دینام قدرت خود را از موتور می‌ گیرد و با  از کار افتادن یا غیر فعال کردن موتور، از فعالیت اضافه باز می ماند.

اگر لازم باشد در هنگامی که دینام جریان تولید نمی‌ کند استفاده کننده‌ ای را به فعالیت واداریم، از باتری استفاده می‌ کنیم. زیرا قدرت و توان باتری به صورت یک انرژی پس انداز شده عمل می کند. به ویژه به منظور راه اندازی موتور و به فعالیت وادار کردن استارت از جریان باتری کمک می گیریم.  در این مقاله به بررسی قسمت هایی از خودرو مستقیما با باتری کار میکنند مپردازیم، با ما همراه باشید:

باتری اتومبیل کارکردهای خیلی زیادی به غیر از استارت خودرو دارد.

چه قسمت هایی از خودرو مستقیما با باتری کار میکنند؟

موتور فن رادیاتور

فن در بخش نمای موتور نصب می شود. زمانی که موتور آغاز به حرکت می‌ کند، دمای وسایل درونی آن خیلی سریع افزایش پیدا می کند. زمانی که این دما به اندازه معمول می رسد، دستگاه خنک کاری مسئولیت دارد که از گرم شدن بیش از اندازه اتومبیل پیشگیری نماید و گرمای اضافه را به خارج از ماشین منتقل نماید. موتور اتومبیل بایستی در دمای معمولی نگه داری شود تا عالی ترین و مناسب ترین کارکرد و بازده موثر خود را استفاده کند. به صورت خلاصه، دستگاه خنک کاری، دمای موتور را با سرعت معمولی افزایش می دهد و بعد از آن در یک اندازه متعادل به طور ثابت نگه داری می کند. این وسیله قدرت الکتریکی مورد نیاز به منظور آغاز فعالیت خود، از باتری می گیرد و انرژی به اندازه هشتصد وات انرژی لازم دارد.

تهویه ساز صندلی‌ ها

این سیستم در عصر کنونی در اکثر اتومبیل ها بکار برده می‌ شود. فن‌ ها و سیستم تهویه ای که در صندلی اتومبیل استفاده شده است، مسئولیت خنک کردن یا گرم نمودن صندلی‌ ها را در اختیار دارند. در فصل های گرم سال با رد کردن جریان هوا، سبب جلوگیری از عرق کردن بیش از اندازه سرنشینان می‌ شوند و در فصل های سرد هم با فشار دادن یک کلید می‌ توان صندلی را در مدت تایم اندک گرم کرد. در بعضی اتومبیل ها، این دستگاه از تهویه‌ ی مهم و اساسی ماشین استفاده می‌ کند. سیستم گرم کننده و سرد کننده صندلی، قدرت لازمه  خود را از باتری دریافت می کنند. به اندازه دویست وات قدرت الکتریکی نیاز است تا هر صندلی عمل گرما یا سرما را اجرایی کند.

گرم کننده فرمان

این تکنولوژی در فهرست تجهیز های رفاهی خیلی از اتومبیل های لاکچری قرار دارد. این فناوری در اتومبیل با فشار دادن کلید هایی که در زیر یا روی فرمان قرار داده  شده‌ اند، فعال سازی می‌ شوند. سیستم گرمایشی که اطراف  فرمان قرار داده شده است، با فشار دادن این کلید ها فعال می‌ شود. گرم کننده فرمان از برق خودرو برای فعال سازی کمک می گیرد.

سیستم تهویه‌ ی خودرو

دستگاه تهویه‌ ی اتومبیل به دو حالت اتومات و غیر اتومات در اتومبیل تعبیه شده است. این دستگاه با کمک سیستم های کمپرسور، رد و بدل کننده  حرارت و فن، هوای مناسبی را به درون محیط کابین پمپاژ می‌کند. قدرت لازم برای  این وسیله مستقیما از موتور سرچشمه می گیرد.

سیستم بالابر شیشه‌ ها

در این سیستم، شیشه روی یک ریل و موتور الکتریکی قرار داده شده است و به بالا و پایین محرک است. این موتور های الکتریکی به وسیله باتری خودرو فعالیت می کنند. اگر یکی از شیشه‌ ها اختلال پیدا نماید، عموما اختلال مربوط به موتور همان شیشه می باشد. اما اگر همه ی شیشه‌ ها از کار بیفتند، امکان دارد از سمت باتری به مشکل خورده باشد. چون که امکان این که هر 4 ریل یا موتور الکتریکی آسیب دیده باشند، خیلی کم است.

سیستم سانروف

این فناوری که به منظور وارد شدن روشنایی یا هوا به درون اتومبیل تعبیه شده است، هم به صورت برقی یا دستی فعال سازی می‌ شود. سانروف به منظور فعال شدن، لازم به قدرت دارد که این قدرت را از باتری می‌ گیرد.

مهم بودن وجود باتری

باتری یکی از اساسی ترین و اصلی ترین  تجهیزات خودرو به حساب می آید که نقش اساسی آن ایجاد کردن قدرت لازم برای فعالیت های برقی اتومبیل است. برای مثال روشن نمودن چراغ ها و یا استارت زدن و …. گفتنی است که اصلی ترین استفاده باتری همین استارت زدن می باشد. از این جهت می فهمید که بودن این قطعه داخل خودرو برای چه مهم است و اگر صحیح فعالیت نکند اتومبیل روشن نمی شود. به بیانی دیگر درست کار کردن سایر تجهیزات ماشین بستگی به سالم بودن باتری دارد.

صحیح است که باتری وسیله ی بزرگی نیست و محیط زیادی را زیر کاپوت مشغول  نمی کند ولی قدرتی که  توسط آن ایجاد می شود به اندازه بزرگ است که کارکرد همه ی وسیله ها به این وسیله کوچک بستگی دارد دستگاه برق رسانی اتومبیل زیر مجموعه اتاق اتومبیل به حساب می آید و باتری به عنوان قلب تپنده آن فعالیت می کند. استارت خوردن، به وجود آوردن اشتعال در موتور و فعالیت کردن کامپیوتر توسط  برق ممکن می‌ شود. پس به وجود آمدن هر نوع مشکل در دستگاه برق رسانی ماشین می تواند سبب جلوگیری از روشن و حرکت کردن اتومبیل شود.

فروشگاه رسالت باتری عرضه کننده انواع باتری ماشین کره ای و باتری ماشین ایرانی از بهترین برندهای موجود در بازار از جمله: صبا باتری ، سپاهان باتری و … با کمترین قیمت، همراه با ارسال و نصب رایگان در محل

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *