پست شده در خارجی

باتری ماشین جک جی ۵

باتری ماشین جک جی ۵ در شرکت های مختلف با برند های گوناگونی وجود دارد که می توان برای خودرو های جک استفاده کرد همچنین هر کدام از آنها با قیمت ها و کیفیت های مختلفی تولید و عرضه می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با باطری ماشین جک جی ۵ به طور کامل آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

این مدل ماشین در سال ۲۰۱۱ در کرمان موتور جز خودرو های مقرون به صرفه تولید شده است که در دو مدل دستی و اتومات تولید می شود اما مدل دستی آن طرفداران و استقبال بیشتری شده است.

مدل دستی ماشین جک جی ۵ یک موتور ۵/۱ لیتری با ۱۱۱ اسب بخار است اما مدل اتومات آن۸/۱ و دارای ۱۰۸ اسب بخار می‌باشد. هر وسیله نقلیه بر اساس میزان مصرف های مختلف، ولتاژ و آمپراژ های گوناگونی دارد که باتری جک جی ۵ نیز از همین قانون تبعیت می کند از نظر ولتاژ و آمپر آن نیز قانون خاص خود را دارد که باید در هنگام خرید به این موضوع دقت کامل داشته باشید.

مشخصات باتری ماشین جی ۵

 • به طور کلی می توان گفت باتری از دو نوع اتمی و اسیدی تشکیل شده است.
 • از نظر آمپراژ باتری ماشین جی ۵ دارای ۶۰ آمپر و برخی اوقات بر اساس محل قرارگیری باتری ۷۰ آمپراژ نیز نصب می شود.
 • ولتاژ باتری جک جی ۵ دارای ۱۲ ولت و در سمت راست راننده باتری قرار می گیرد.
 • از نظر چینش قطب باید گفت به صورت پای بلند_ قطب چپ است.

قیمت باتری ماشین جک جی ۵

شرکت های مختلف داخلی و خارجی، باتری با مدل های مختلف برای خودروها تولید می کند که از نظر قیمت و برند با هم متفاوت و گوناگون هستند.

باتری ماشین جک جی ۵ دارای برندهای ایرانی و خارجی است که بر اساس ایرانی یا خارجی بودن آنها قیمت گذاری شده است. همانطور که می‌دانیم برندهای خارجی دارای کیفیت بالا و طول عمر زیادی می باشد اما راجع به باتری های ایرانی می توان گفت امروزه کیفیت باتری به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

دستگاه های اروپایی باعث شده کیفیت باتری های ایرانی تا حد امکان بالا رود و طول عمر باتری و افزایش دوام آن بیشتر شود. یکی از مهمترین مزیت های باتری ایرانی نسبت به برند های خارجی قیمت مقرون به صرفه آن است همچنین علاوه بر قیمت مناسب و نسبتاً ارزان نسبت به برندهای خارجی دارای گارانتی و خدمات پس از فروش بوده پس می توان بهترین نوع باتری با قیمت مناسب و برند عالی ایرانی را خریداری کرد.

باتری های خارجی و کره‌ای به طور کلی، سالیان زیادی است که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد که دارای کیفیت خوب هستند اما هنگام خرید باید به چند نکته دقت داشته باشیم چرا که قیمت های برند خارجی نسبت به برندهای دیگر نسبتاً بالا تر است و دلیل قیمت بالای آن به دلیل درصد های گمرکی و تحریم ها میباشد که باعث شده قیمت باتری های کره ای و خارجی در ایران بیشتر باشد.

باتری های خارجی برخی اوقات توسط افراد ناوارد به صورت قاچاقی وارد ایران میشود که تاریخ تولید آنها به روز نبوده و حمل آنها اصولی نمی باشد به همین دلیل باید دقت داشته باشید که این باتری های خارجی را از مرکز های معتبر خریداری کنید و از خدمات آن بهره مند باشید.

به این نکته دقت کنید که تاریخ تولید باتری باید بیشتر از ۶ ماه نگذشته باشد.

نکات مهم در هنگام خرید باتری ماشین جک جی ۵

از مهم ترین عوامل قابل توجه در هنگام خرید، تاریخ تولید باطری می باشد. همانطور که می‌دانید هر باتری خودرو دارای عمر محدودی است که باید تاریخ تولید آن به روز باشد پس بهتر است تاریخ تولید باتری بیشتر از پنج یا شش ماه نگذشته باشد. اگر از مدت معلوم شده گذشته باشد، عملکرد باتری کاهش یافته و در زمان کوتاهی مجبور به تعویض آن می شوید.

نکته قابل ذکر دیگر، ابعاد باتری است. برای اطلاع داشتن از ابعاد مناسب باتری خودرو بهتر است به دفترچه راهنمای ماشین مراجعه کنید و در بخش مشخصات باتری ابعاد مناسب  آن را بیابید. اگر دفترچه در دسترس نبوده با جستجوی ساده در اینترنت میتوان ابعاد باتری خودرو خود را بیابید. زمانی که بهترین نوع باتری را خریداری کنید اما از نظر ابعاد، اندازه خودروی شما نباشد عملاً بی فایده و بی ارزش است.

برخی تصور دارند هرقدر آمپر باتری بالا باشد، بهتر است اما نه تنها تأثیر بر عملکرد ندارد بلکه موجب افت کارکرد باتری می شود همچنین می تواند به سیستم برقی خودرو صدمه وارد کند اما اگر می‌خواهید در خودرو خود از سیستم های برقی زیاد استفاده کنید، نیاز است که باتری های با آمپراژ بالا نصب شود. افزایش دادن آمپر باتری به اندازه ۵ تا ۱۰ آمپر مجاز می باشد اما اگر بخواهید بیشتر از حد مجاز آمپر آن را افزایش دهید ماشین با مشکلات مختلفی مواجه می شود.

در هنگام خرید به گارانتی و ضمانت نامه باتری دقت داشته باشید چرا که داشتن گارانتی میتواند به مدت یک سال از خرید آن آسوده خاطر باشید چرا که با بروز هرگونه مشکل می توان از گارانتی آن استفاده کرد.

باتری خودرو ها را بر اساس نوع آب و هوا و شرایط آن میسازند که باید بر اساس نوع آب و هوای خود از این باتری ها تهیه کنید چرا که اشتباه نصب شدن باتری نسبت به شرایط آب و هوایی مشکلات مختلفی را به وجود می آورد. به طور مثال اگر در مناطق گرم زندگی می کنید باید باتری هایی که بر روی آنS  درج شده است خریداری شده چرا که نماد S مناسب آب و هوای گرم است اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید باید باتری که بر روی آن نماد N درج شده است خریداری کنید که مناسب آب و هوای سرد است.

برای افزایش عمر باتری جی ۵ کارهایی میتوان انجام داد؟

 1. باید به صورت مرتب هر چند وقت یکبار وضعیت باتری را چک کرد که به صورت محکم در محل خود قرار گرفته باشد. زمانی که در جای خود قرار نداشته باشد با هر ضربه و حرکت خودرو، تکان خورده و عمر آن کاهش پیدا می کند.
 2. برای طول عمر بیشتر باتری بهتر است در هوای گرم، خودرو در معرض نور خورشید قرار نگیرد همچنین در هوای سرد نیز باید باتری به صورت عایق بندی محافظت شود تا طول عمر باتری افزایش یافته و از خراب شدن باتری جلوگیری شود.
 3. یکی از مهمترین علت های خالی شدن باتری، استفاده نکردن از خودرو می باشد. زمانی که خودرو به صورت طولانی مدت خاموش باشد بعضی از قسمت ها از جمله دزدگیر و ساعت ماشین از باتری تغذیه می کنند که باعث خالی باتری میشود. برای جلوگیری از خوابیدن باتری بهتر است هر چند وقت یکبار در صورت استفاده نشدن خودرو استارت زده شود یا قطب های باتری را میتوان جدا کرد تا باتری شارژ نشود. با این کار صدمه‌ای به قسمت های دیگر خودرو وارد نمیشود.
 4. برای عمر بیشتر باتری نیاز است که به صورت مداوم و مرتب باتری را تمیز کنید این یک امر بسیار مهم بوده که علاوه بر افزایش عمر باعث می‌شود که توان باتری نیز افزایش پیدا کند. برای تمیز کردن باتری از محلول های مخصوص استفاده میشود یا می توان از محلول آب و جوش شیرین استفاده کرد تا جرم ها بر روی آن پاک شده و سپس آن را خشک کرد.
 5. شما میدانید که عامل های مختلفی وجود دارد که عمر و عملکرد باتری را می تواند تغییر دهد. همانطور که در متن بالا گفتیم هوای بسیار سرد باعث کاهش توان باتری، ضعیف شدن باتری و یا خرابی می شود همچنین در هوای گرم نیز با وجود واکنش های شیمیایی یا تبخیر محلول میتواند باتری را ضعیف کند.

قابل ذکر است که باتری هایی که به صورت اتمی هستند بسیار پیشرفته تر نسبت اسیدی میباشد چرا که باتری های اتمی مراقبت های خیلی کمتر نیاز دارد اما باتری اتمی هزینه بیشتری نسبت به باتری های اسیدی دارد  اما‌‌ یک انتخاب کاملا عاقلانه و با خیال آسوده می توان به رانندگی ادامه داد.

 عوامل مختلف خالی شدن باتری

علت های مختلفی وجود دارد که می تواند باتری خودرو را خالی کند اما در این مقاله شما را با چند بخش مهم که علت های اصلی خالی شدن باتری است را بیان میکنیم:

 • زمانی که رانندگی در مسافت های کوتاه استفاده می شود باعث شده که باتری از حد انتظار زودتر خالی شود زیرا زمانی که خودرو پس از روشن شدن به زودی خاموش شود باتری توسط دینام شارژ نمی شود و ممکن است باتری خالی شده و مشکلات مختلفی را به وجود آورد.
 • دمای بالای محیط نیز می تواند باعث خالی شدن باتری شود که امکان سوختن پلیت های باتری نیز دارد.
 • زمانی که باتری خالی شود، موتور ماشین خاموش است اما زمانی که هنگام حرکت خاموش شود، می تواند مشکل از دینام دانست که باید در این باره  تسمه دینام را بررسی کرده چرا که امکان پاره شدن دارد.
 • زمانی که اتصال های مختلف از سیستم برق رسانی خودرو باشد را برق دزدی می نامند. زمانی که خودرو خاموش شود ممکن است وسایل برقی برای دریافت برق از باتری ادامه دهند که باعث خالی شدن باتری میشود.

در این مقاله به صورت کامل شما را با باطری ماشین جک جی ۵ آشنا کردیم امیدوارم با مطالعه مقاله اطلاعات کافی کسب کرده و بتوانید با قیمت مناسب بهترین برند باتری ماشین جک جی ۵ خریداری کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *